Dinosauři

28. září 2008 v 17:05 | Járy |  Dinosauři
Dinosauři
Image:Banner dinosauri.JPG

Portál Dinosauři

Úvod

Dinosauři lidstvo fascinují již dlouhá léta. Těžko dnes najdete člověka, který nikdy neslyšel o tyranosaurovi či triceratopsovi.
Taky jste si někdy položili otázku zda byli dinosauři teplokrevní nebo proč vyhynuli? Na některé z těchto otázek zde najdete odpovědi, na některé prozatím ještě ne. A proto se nebojte editovat - každý z Vás může přispět. Najdete-li něco, co můžete vylepšit (obsah, pravopis, formátování ...), tak to udělejte .
Pomozte udělat z Wikipedie hodnotný zdroj informací o dinosaurech!

Článek měsíce

Rekonstrukce vzhledu druhu Allosaurus fragilis
Allosaurus (z řeckého allos/αλλος "cizí", "neznámý" nabo "divný" + sauros/σαυρος "ještěr") byl popsán slavným americkým paleontologem z 19. století Othnielem Charlesem Marshem v roce 1877. Byl relativně blízkým příbuzným gigantických karcharodontosauridů, jejichž nejznámějšími zástupci jsou Giganotosaurus carolinii popsán Coriou a Salgadem v roce 1995 a Mapusaurus roseae, který byl popsán Coriou a Curriem v roce 2006 (oba z podčeledi Giganotosaurinae, vytvořené při popisu mapusaura). Nejužší společný klad, který zahrnuje allosaura (resp. Allosauridae) s karcharodontosauridy je nadčeleď Allosauroidea.
Naleziště
Fosílie tohoto rodu jsou známy z USA (státy Utah, Wyoming, Nové Mexiko a Colorado ze svrchnojurských sedimentů Morrisonovy formace, jejíž vrstvy se celkově nacházejí na území amerických států Wyoming, Colorado, Montana, Severní Dakota, Jižní Dakota, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizona, Utah a Idaho, a kanadských provincií Saskatchewan a Alberta) a nově také z Portugalska (formace Lourinha), odkud je znám druh Allosaurus europaeus.

Obrázek

Příbuzní dinosaurů

Zajímavosti

Víte že…

Megaraptor namunhuaiquii
Atlascopcosaurus a Qantassaurus jsou dva australští dinosauři pojmenovaní po obchodech?
Therizinosaurus znamená "ještěr s kosou", protože drápy na jeho předních končetinách mohly dosáhnou délky až 1 metru?
… rod Monoclonius může být neplatný, protože jeho pozůstatky pravděpodobně patří jiným druhům rohatých dinosaurů?
… hnízdo vajec, podle kterého byl Oviraptor pojmenován jako "zloděj vajec", bylo ve skutečnosti jeho?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama