zase Dinosauři

28. září 2008 v 17:12 | jara |  Dinosauři

Dinosauři měli štěstí. Na chvíli

Nebýt asteroidu nebo jiné přírodní katastrofy, která před 200 miliony lety způsobila globální vymírání, dinosauři by se nikdy nestali pány světa. Takže když o 135 milionů let později jiný asteroid jejich éru ukončil, neměli právo stěžovat si na nepřízeň osudu.
Paleontologové se až dosud domnívali, že dinosauři museli být něčím jedineční, když se jim podařilo zvítězit nad konkurenty a na desítky milionů let ovládnout planetu. Výzkum publikovaný v dnešním vydání časopisu Science ale ukázal, že dinosauři zřejmě nijak výjimeční nebyli. Měli prostě štěstí.
Zdatnější konkurenti
Před 200 miliony lety žily vedle sebe dvě velké skupiny archosaurů. Do jedné patřili dinosauři a ptakoještěři, do druhé paleontologové řadí předky dnešních krokodýlů. Ale tato druhá skupina tehdy byla mnohem rozmanitější. Patřili k ní dvounozí i čtyřnozí predátoři, neohrabaní býložravci i hbití všežravci všemožných tvarů a velikostí. Obývali podobná prostředí jako dinosauři a pravděpodobně jim konkurovali. Byli si s dinosauři tak podobní, že je si je v minulosti paleontologové občas pletli.
Porovnání více než pěti set znaků na fosilních kostrách ukázalo, že tehdejší konkurenti dinosaurů byli dokonce rozmanitější a početnější. "Kdybychom se ocitli v pozdním triasu před 210 miliony lety a měli bychom si tipnout skupinu, která jednou ovládne Zemi, žádný rozumný sázkař by si na dinosaury nevsadil," říká Steve Brusatte, jeden z autorů studie.
Katasrofa pro jedny, výhra pro druhé
Před 200 miliony lety ale Zemi postihla katastrofa, pravděpodobně dopad asteroidu. Druhou možností je intenzivní sopečná činnost vedoucí k nárůstu koncentrace CO2 v atmosféře a k dramatickým klimatickým změnám.
Výsledkem bylo masové vymírání, kterému padli za oběť téměř všichni konkurenti dinosaurů. Přežila jediná linie, předkové dnešních krokodýlů. Proč dinosauři uspěli, zatímco se jejich konkurenti poroučeli do učebnic paleontologie? "Nevíme. Ale předpokládáme, že v tom nebylo nic víc než prosté štěstí," říká Brusatte.
Pět katastrof minulosti
Před 440 miliony lety - v té době byl ještě život téměř výlučně mořský. V důsledku globálního ochlazení vyhynulo asi 65 % druhů.
Před 370 miliony lety - kvůli změnám klimatu, způsobeným možná srážkou s kometou, vyhynulo 72 % druhů.
Před 251 milionem let - zatím největší masové vymírání. Srážka s asteroidem nebo intenzivní sopečná činnost způsobila vyhynutí 90 % všech druhů.
Před 200 miliony lety - krátce poté, co se na Zemi objevili první dinosauři, vyhynulo (snad opět po srážce s asteroidem) 65 % druhů.
Před 65 miliony lety - nejznámější vymírání. Po srážce s asteroidem, jenž dopadl na poloostrov Yucatan, vyhynulo 62 % druhů, mimo jiné dinosauři.
Pro masová vymírání způsobená přírodní katastrofou je typické, že vymírání probíhá z velké části náhodně. Mnohdy vymřou druhy, které byly dosavadním podmínkám lépe přizpůsobené, zatímco dosud méně zdatné druhy se štěstím přežijí.
V poslední době se také ukazuje, že vzestup dinosaurů neproběhl tak rychle, jak se paleontologové domnívali. Měl dvě výrazné fáze. V době, kdy se dinosauři vyvíjeli paralelně se svými konkurenty ze sesterské skupiny (v období před 216 až 204 miliony lety), se objevily především velcí sauropodní býložravci, z nichž nejznámější je asi obrovitý brachiosaurus. Další dinosauři, například menší opancéřovaní býložravci nebo známí predátoři tyranosaurus a velociraptor, se objevili až po katastrofě, která smetla jejich konkurenty.
Kdyby příbuzní krokodýlů nepodlehli katastrofě, mohli Zemi ovládnout oni. A nebýt asteroidu, který o 135 milionů let později vyhubil dinosaury, neuvolnila by se pro změnu cesta savcům. Dnes bychom nejspíše připomínali malé, nenápadné "krysy" a třásli bychom se ve křoví strachy, že nás zašlápne mládě brachiosaura.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama