Bily tygr

26. října 2008 v 12:12 | jaja |  šelmy


Klasický tygr má oranžovo-černé tělo. Tak proč jsou liberečtí tygři bílí?

"Jsou to albíni!" řekne si asi každý, kdo bílé tygry uvidí. Ale to se plete - Isabella ani další liberečtí tygři albíni nejsou! Tygří albíni sice existují, ale jsou nesmírně vzácní - na celém světě jsou známí pouze tři tygři-albíni. Stejně vzácní jsou úplně černí tygři - existuje jen 6 důvěryhodných svědectví o tom, že by žili.


Albinismus je u tygrů doprovázený téměř úplným zmizením černého pigmentu a červenýma očima. Když se ale podíváte do očí Isabelle, hned uvidíte, že jsou blankytně modré. Tak co je vlastně Isabella zač?


Bilí tygři z Revy


Isabella je jedním z "Bílých tygrů z Revy". Základem tohoto chovu byl samec odchycený v přírodě v roce 1951 a původně umístěný v soukromém zooparku mahárádži z Revy. Potomstvo získané spářením s normálně zbarvenými tygřicemi bylo pak zčásti zbarveno po otci a bylo použito pro další chov.


Praotec Mohan


Praotec všech dnešních bílých tygrů se jmenoval Mohan. Roku 1951 jeho matku ulovil Rádža z Revy. Když tygřici zastřelil, uviděl, že po ní zbyla čtyři mláďata - jedno zcela bílé. Tygříka si jako kuriozitu nechal a když šelma dospěla, nechal ji rádže spářit. Mohan se pářil rád, ale ze spojení s obyčejnými tygřicemi se rodila jen obyčejná, oranžově pruhovaná tygřata. Rádža byl zcela zoufalý, ale pak mu přispěchal na pomoc jeho vzdálený bratranec, taky rádža.


Řešením je incest!


Rada zněla: aby se podařilo získat bílá tygřata, musí se Mohan spářit vlastní dcerou. A opravdu - koťata, která se narodila, byla všechna bílá po tátovi. Jeho potomci se pak šířili po celém světě a jeden z nich, tygřice Isabella, skončil nakonec u nás, v Liberci.


Základní zbarvení bílých tygrů z Revy je čistě bílé až lehce krémové a příčné pruhy jsou hnědé až hnědavě šedé. V přírodě se podaří přežít jen malému zlomku těchto tvorů. Pro svou odlišnost nejsou schopní chytit kořist, která jim snadno uniká. Důkazů o pozorování dospělého bílého tygra ve volné přírodě je minimum. Jeden z nich přinesl slavný lovec nebezpečných šelem Jim Corbett. Ten viděl dokonce celou rodinu bílých tygrů!


Kromě bílých a černých tygrů existují dokonce i tygři červení. Této anomálii se říká rufinismus.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anna Anna | E-mail | 23. září 2009 v 15:50 | Reagovat

Je to okopírované z Tn.cz,jinak pěkné...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama