chov potkana

18. října 2008 v 10:29 | jaja |  potkan

Proč potkana?

Potkani mají pro každého chovatele mnohem víc výhod, než nevýhod. Mezi největší výhody patří bez pochyby to, že potkan je od přírody velice čistotný. Čili když ho pustíte po bytě na svou denní procházku, můžete si být téměř 100% jisti, že Vám nenabobkují na Váš nový koberec, či nepočůrají Vaše oblíbené prostěradlo v posteli, atd. Svou potřebu chodí dělat do své klece, kterou je nutno často čistit, už kvůli nepříjemnému pachu. Další výhodou je to, že krmení potkánka jakožto všežravce není nijak náročné, tudíž ani finančně zatěžující, měsíční náklady na krmení pro jednoho potkana činí cca 100 Kč. Potkan není ani nijak časově náročný, tzn. že není nutno s ním chodit na procházky ven, stačí mu denně věnovat min. hodinku Vašeho času. Je možno ho brát ven sebou, když někam jdete. Je schopen se naučit sedět na Vašem rameni a ani se nehnout, atd. Jeho další nespornou výhodu je i nízká cena pořízení. Potkan se dá pořídit buď ve zverimexech v rozmezí od 30 do 60 Kč nebo u chovatelů, kde cena může být trošku vyšší, ale zase máte jistotu o jejich původu, protože většina dnešních chovatelů chová potkanky čistokrevné, tzn. s PP.

Před nákupem

Nejdříve je dobré si uvědomit pár věcí. A to, že budeme muset zvířeti věnovat denně nějaký čas, pečovat o něj, čistit mu ubikaci, mazlit se s ním, ověřit si zda s pořízením zvířete souhlasí i ostatní členové domácnosti, atd. Toto platí obecně pro všechny zvířata, nejen pro potkany. To všechno znamená, že si denně musíme najít chvilku na to, abychom pustili potkanka na procházku po bytě, u toho ho bedlivě sledovali, ať už kvůli možnosti zranění, či zničení některé z Vašich věcí či nábytku. Dále mu pravidelně čistit ubikaci, protože potkan pije dost vody, tudíž víc močí a jeho moč dosti zapáchá, která pak dráždí jeho citlivé oči. A taky čistíme proto, že nechceme, aby nám to doma smrdělo. Jako každé zvíře, tak i potkan se rád mazlí, zvláště, máme-li jen jednoho potkana. Tehdy je nutné mu věnovat více času, aby potkan nebyl smutný a těšil se z Vaší přítomnosti. Jiné podmínky nutné pro chov jsou v momentě, pokud se jedná o chov více potkanů pohromadě, čili ve skupině. Je to sice více práce, ale každému potkanovi to jen prospěje. Každé zvíře uvítá, má-li možnost žít ve společnosti zvířátka svého druhu.

Samce nebo samici?

Každé z obou pohlaví u potkana má své pro a proti. Tu je malé srovnání:
SAMCI jsou o dost klidnější než samice, díky čemuž se mnohem lépe ochočují a vychovávají. Jsou však línější než samice, mají rádi svůj klid, víc poléhávají. Samec je velice vhodný pokud se rozhodnete pro chov pouze jednoho potkana.
SAMIČKY bývají menší, za to rychlejší, živější, víc zkoumavé a vynalézavější. Díky tomuto se ochočují a vychovávají hůře, nicméně jejich radost ze života a vyšší inteligence Vám bude dělat jen samou radost. Pohled na dovádějící samice je velmi zajímavý. Někdy se chovají jako děti, ale i tak lze žasnout nad jejich vytrvalostí a chytrostí. Všude musí být první, všechno prošmejdit, proto toho také více zničí. A samice také velice špatně snáší samotu. Mnohem lépe se cítí, když jsou min. dvě.

Bydlení

Dřív, než si půjdete pro potkana, měli by jste doma pro něho již připravit vhodné ubytování. Může to být buď klec nebo akvárium/terárium. Potkan je zvířátko velmi aktivní, rád šplhá a leze. Proto si myslím, že vhodnější je pro potkana klec. U klece je snadnější upevnění různých větví na lezení, lan pro šplhání a v neposlední řadě se lépe do klece upevňuje napájecí zařízení. Hlavně je lépe větratelná a potkan se v kleci určitě nudit nebude. Naopak v akváriu či teriráriu potkan nebude mít tolik zábavy. Akvárium se nedá tak lehce členit jako klec. Hlavně je důležité, aby akvárium bylo zabezpečeno víkem, nejlépe dřevěným rámem s pletivem, aby potkan neutekl, když nejste zrovna doma. Klec ani akvárium by hlavně neměla stát v průvanu, je pro potkany škodlivý. Pokud jste šikovní, je možnost, aby jste si klec vyrobili sami na míru, dle Vašich dispozic i potřeb Vašeho potkánka. Pokud se rozhodnete takovou klec postavit zajděte do rubriky odkazy, kde najdete pár tipů.

Vybavení

Misky na jídlo, napáječky - Nejvhodnější misky na krmení pro potkany jsou těžké keramické misky, tzv. betoninové. Můžou být buď kulatého, oválného či obdélnikového tvaru. Těžké mají být proto, aby je potkani nepřevrhli. Lehké misky mají tendenci obracet a vysypou si tak všechno krmení, které se tím znehodnotí. Tato miska by měla být především na zrní. Na zeleninu může být i plytká a lehká keramická miska, či miska z nerezu. Nerezová miska se dá použít i na zrní, ale musí se pevně připevnit ke kleci, aby jí potkani neměli šanci převrhnout. Misky je nutno denně čistit a omývat teplou vodou kvůli přemnožení bakterií. Používat saponáty není nutné, stačí teplá voda. Co se týče podávání vody, doporučuji napáječky. Může být i miska na vodu, ať už keramická či nerezová, ale někteří potkani jí převrátí a vodu si tím vylijou nebo znečistí. Lepší je použít umělohmotnou napáječku s kovovou trubičkou a kuličkou, s obsahem min. 250 ml. Vodu je nutné čistit denně.
Domeček, hamak - Potkan by měl mít svůj vlastní koutek - kde může nerušeně spát a odpočívat, proto by měl mít k dispozici domeček. Ten můžeme vytvořit buď z lepenkové krabičky, či jiné papírové krabičky, kterou po znečištění či zničení jednoduše nahradíme. Vhodnější mi ale přijde například hliněný květináč, položený dnem vzhůru, do kterého jen uděláme dostatečně velký otvor tak, aby jím mohl potkan prolézt. Lze samozřejmě použít i drahé dřevěné domečky prodáváné ve zverimexe, či si je sami vyrobit, ale brzy je potkani pročůraj a pak zapáchají. A dřevo se umýt nedá. Lakovat nedoporučuji, protože potkani jakékoliv dřevo rádi okusují a lak by jim nemusel dělat zrovna dobře. Někteří to řeší i tzv. "hamakem", je to kus látky zavěšený volně v ubikaci. Je to jednoduché řešení a potkani ho s láskou vyhledávají. Domeček můžete vystlat kousky papírových kapesníčků či toaletního papíru.
Podestýlka - Co se týče podestýlky, výběr té nejvhodnější není mnohdy zrovna jednoduchý úkol Na výběr je několik řešení: Hobliny - jsou k sehnání buď ve zverimexech, kde se prodávájí v různých baleních, od 14 litrových balení až do 56 litrových balení. Od nejobyčejnějších až po hobliny s různou vůní. Většinou jsou lisované a na některém balení se udává, že jsou zdravotně nezávadné či dokonce bezprašné. Pak se hobliny dají sehnat také u truhlářů či na velkých pilách, tam jsou hobliny povětšinu smíchané i s pilinami, které pro potkany nejsou příliš vhodné, poněvadž dráždí oči a někteří potkani jsou na ně alergičtí, což se projevuje kýcháním, zarudnutím očí či nosu, atd. Cena hoblin ze zverimexu se pohybuje od 15 Kč do 120 Kč, dle obsahu balení. Samozřejmě, čím větší balení, tím drahší. Jejich nevýhoda je ale v tom, že se musí často měnit a velice rychle zapáchají. Hodí se do větších chovů, kdy nemáte potkany chované přímo v bytě. Řešením je častá výměna podestýlky, tak co dva dny.
Kočkolit - ten seženete ve zverimexech či prodejnách s chovatelskými potřebami. Dnes je prodávají skoro všechny supr a hypermarkety. Jen ty ceny se rapidně liší, pohybují se od 50 kč až do 200 Kč, dle obsahu balení. Na trhu existují různé kočkolity s různými vůněmi, různou hrudkovitostí, některé pohlcují pachy, některé ne, ale naopak výborně sají, atd. Avšak existují i ty, které výborně absorbují, pohlcují pachy a nejsou příliš drahé. Nevím jak je to u potkanů s požíráním kočkolitů, ale já sama jsem se s tím u potkanů ještě nesetkala.
Kukuřičná vřetena - na trhu existují dva druhy kukuřičných vřeten. Jemná a hrubá. Jejich cena je sice trošku vyšší, ale jejich absorpční a pohlcující vlastnosti jsou výborné. Je potřeba vyzkoušet, co Vašemu potkanovi bude vyhovovat víc, zda jemná či hrubá vřetena. Já osobně jsem pro jemná, protože netlačí potkanky při chůzi do tlapiček a jsou pro ně příjemnější než ta hrubá. Cena obou je stejná, liší se pouze dle obsahu balení (10 l balení - cca 90 Kč). Dle mě není příliš vhodná na použití jako podestýlku po celé kleci, spíš jen do záchudků, pokud potkan chodí na jedno místo, atd. Už kvůli možným otlakům, které jsem již zmiňovala a také kvůli tomu, že hrozí možné požití této podestýlky, což nemusí být vždy moc bezpečné. Tato vřetena se v žaludku potkana či jiného zvířete mohou vzpříčit a ucpat žaludek nebo střeva. Ale nemusí to být pravidlem, některá zvířata to vůbec nežerou.
Granule - jsou to malé dřevěné válečky, neboli granulky. Výborně sají, pohlcují pachy. Skvěle se osvědčily například u králiků, ale jen do doby, než je králici začali vyhrabávat ven ze záchudků, ostatně to hrozí u každé podestýlky. Nicméně potkani snad nemají tolik snahy hrabat. Granulky také musí být z nezávadného materiálu, protože některá zvířata mají tendenci tyto granulky požírat. Po s tyku s vodou se však rozpadají, jejich využití u potkanů je dobré například v případě, používá-li potkan jako záchod jen jedno místo.
Žebříčky - Máte-li vícepatrovou klec či jinou ubikaci pro potkany, je možné jim mezi patra umístit žebříčky pro lepší přístupnost nebo je možné je umístit kamkoliv jinam v ubikaci, pokud je možné jejich uchycení. Budou skvěle sloužit ke šplhání. Vyrobit je můžete ze špalíčkového dřeva, či kousky dřívek, co najdete v lese. Vzájemně je slepte nezávadným lepidlem, aby se při hlodání dřeva žebříčku potkani nepřiotrávili. Žebříčky z přírodního materiálu vypadají v ubikaci lépe než ty kupované a hlavně jejich výroba není tak drahá, jako jejich pořízení v prodejnách. Stačí mít jen trošku šikovné ruce, nic na tom není.
Větve - Větve do ubikací používáme výhradně ty z ovocných stromů. Lze použít i z jiných stromů, ale ne každé dřevo je pro potkana bezpečné. Je lepší se jim vyvarovat, pokud si nejste jisti. S ovocnými větvemi nelze nic zkazit. Úplně nejideálnější jsou asi větve z jabloní. Můžete je trhat i s listy a květy, ale netrhejte větve u cest a v průmyslových oblastech. Nejlépe někde na zahradách, kde nejezdí moc aut. Větve se používají jako prolézačka, dají se různě křížit, čímž vznikají různé plošiny, na kterých potkani moc rádi odpočívají. Potkani je rádi také ohlodávají, čímž si brousí zoubky.
Kolečko na běhání - Nejlépe je pořídit kolečko z nerez materiálu a velikost o průměru cca 22 cm, ale čím větší, tím dle mě lepší. Potkan roste a nebude napořád malinký, tak je lepší asi rovnou koupit větší kolečko. Cenové rozmezí je cca od 200 - 290 Kč. Záleží jak kde, v inzerci na internetu se dá sehnat i levnější. Já osobně jsem se ještě nesetkala s potkanem, který by v kolečku běhal, ale dle některých chovatelů prý ano.
Prolézačky a hračky - Na prolézačky a hračky je možno použít v podstatě jakýkoliv materiál, od papíru, plast až po dřevo a textílie. Můžete použít například ruličky z toaletního papíru či papírových utěrek. Dají se buď jen pohodit na podlahu klece nebo navázat třeba na drátek a udělat z toho takové bludiště ve vzduchu. Jejich nevýhoda je to, že se dá použít pouze, když je potkánek ještě malý. Až vyroste, tak se do těch ruliček těžko vejde. V tom případě je dobré použít například různé plastové trubky, hadice, atd. Například z vodovodního potrubí a opět se dají různě uchytit do klece, nejlépe pomocí toho drátku, protože nitku Vám hned rozkousnou. Dají se použít i drenážní trubky, ale takové velikosti, aby se do nich Vás potkánek vlezl a nestalo se mu, že by se tím nemohl protáhnout a uvízl v tom. Hlavně plast je mnohem odolnější než takový papír, ten potkani hned rozkoušou, promočí a pak nezbývá, než papírovou hračku či prolézačku vyměnit. Do klece je také možné použít kus lana, zkuste ho různě pověsit, udělat na něm pár uzlíků. Dá se upevnit třeba od střechy až po dno klece. Potkani rádi šplhají, tak to jen ocení.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama