Ještě pár vět o tom křečkovi

17. října 2008 v 17:44 | jájá |  Křeček domácí

Křečci nejsou gurmáni

Všichni křečci jsou vegetariáni, jedí semínka, zrní a oříšky, zeleninu a v malém množství ovoce. Nejjednodušší je podávat jim hotovou krmnou směs. Dobré firmy, dodržující receptury, vytvářejí vyváženou stravu ze všech základních složek. Krmivo pro křečíky je poněkud jemnější než pro zlaté křečky. V jejich směsi by mělo převažovat krmení pro andulky. Některé složky krmiva, jako jsou všechny druhy ořechů, slunečnicová semena a rozinky, vedou k nadměrné spotřebě a k ztučnění.
Vedle suchého zrní a semínek potřebují všichni křečci pravidelně zelené krmení a také šťavnaté plody. Měli by dostávat jak zeleninu kořenovou (tuřín, mrkev), tak i zeleninu zelenou (brokolice, špenát, vnější listy květáku, petržel). Vždy ale syrovou. Umytou, ale ne mokrou. Jistě přijmou jako změnu i volně rostoucí rostliny jako jsou listy pampelišky, jetele, ptačinec, starček nebo řebříček. Netrhejte volně rostoucí rostliny kvůli zplodinám kolem rušných silnic a nikdy ne na porostech stříkaných insekticidy.
Nikdy křečkovi nedávejte slané oříšky, křupky, čokoládu a nic lepkavého, co by se mu mohlo zachytit v lícních torbách.
Dávejte křečkovi denně čerstvou vodu.

Údržba klece a hygienické návyky

Má-li váš křeček zůstat zdravý, musíte se o něj pravidelně starat. Kvalitně ho krmit a zachovávat hygienické návyky. Jeho klec musí být pořád čistá, nikdy nesmíte dopustit, aby zvlhla. Proto každý den odstraňte zbytky potravy, odeberte všechny vlhké piliny a nahraďte je čerstvými. Jednou za týden vyměňte všechny piliny a nahraďte je čerstvými. Nepřemísťujte domeček ani zásobárnu potravy. Odstraňte všechny zbytky, které se kazí. Jednou za měsíc vyčistěte a vydezinfikujte celou klec včetně bedničky s hnízdem a hračkami. Vše dobře opláchněte a osušte. Klec vystelte čerstvými pilinami.
Každý zdravý křeček pravidelně udržuje osobní hygienu. Je velmi ohebný a při čištění si dosáhne sám na každé místo na svém těle. Když se hodně zašpiní, je možné ho jemně vykartáčovat měkkým zubním kartáčkem.

Pár doporučení na závěr

Hrajte si s křečkem každý den ve stejnou dobu.
Stále na něj tiše mluvte.
Nekřičte a nedělejte nečekané prudké pohyby.
Neberte ho zezadu a zbytečně pevně netiskněte.
Držte ho vždy nízko nad zemí nebo nad stolem. Pád z výšky by mohl být smrtelný.
Nebuďte křečka, když hluboce spí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama