ještěrka obecná

19. října 2008 v 19:52 | jaja |  plazi a obojživelníci

Ještěrka obecná

Jak číst taxobox
Ještěrka obecná
Ještěrka obecná
Ještěrka obecná
Vědecká klasifikace
Říše:Živočichové (Animalia)
Kmen:strunatci (Chordata)
Podkmen:obratlovci (Vertebrata)
Třída:plazi (Reptilia)
Řád:šupinatí (Squamata)
Podřád:ještěři (Sauria)
Čeleď:Ještěrkovití (Lacertidae)
Rod:Ještěrka (Lacerta)
Binomické jméno
Lacerta agilis
Carl Linné, 1758
Ještěrka obecná (Lacerta agilis, Linnaeus, 1758) je jedním z nejrozšířenějších druhů ještěrky v České republice. Patří mezi ohrožené druhy a je proto chráněna jako silně ohrožený druh.

Obsah

Popis

Celková délka ještěrky obecné činí kolem 20-25 cm. Tělo měří až 9 cm a ocas je jedenapůlkrát delší než tělo. Hlava je širší s krátkým čumákem. Na krátkých končetinách je 5 prstů, jenž jsou zakončeny drápky, které umožňují dobrý pohyb po kamenech a různorodých materiálech. Ocas umožňuje lepší dynamiku pohybu a slouží také při útěku před nepřáteli, často se od těla při napadení odděluje, ale znovu se regeneruje a dorůstá.
Zbarvení samečka
Zbarvení samečka

samiček liší zeleným pruhem na boku těla. Samičky jsou hnědavé a obě pohlaví mají ne těle různě veliké skvrny. Celková škála barev je velmi rozmanitá.Občas se kůže odloupne a nahrazuje ji nová.


Výskyt

Přesto, že je u nás druhem chráněným, patří do druhů ještěrek u nás nejrozšířenějších. Je rozšířená na většině území střední a východní Evropy, v Asii až po západ Číny, ale její početnost silně poklesla, díky ztrátě stanovišť. Obývá především suchá a slunná místa a to stráně, i okraje lesů. Většinou pobývá do výšky 2500 m.n.m. Při větších výkyvech teplot raději zalézá do úkrytů. Každý jedinec má svoje území, kde loví, klade vejce.

Potrava

V jídelníčku ještěrky obecné můžeme najít menší hmyz (mouchy, brouky), také pavouky a červy. Menší kořist rovnou polyká. Ještěrka loví především ve slunných dnech a kořist dokáže ulovít i za letu.
Rozmnožující se ještěrky
Rozmnožující se ještěrky

Rozmnožování

Ještěrky se rozmnožují v letních měsících - květnu, červnu. Samice naklade do vyhloubené jamky v písku, mechu, hlíně či suché trávě 3-15 kožovitých měkkých vajíček o velikosti cca 15x8 mm. Kolem půlky měsíce července (většinou po 56 dnech) se vylíhnou mláďata, jenž dosahují délky kolem 5-6 cm. Již od vylíhnutí jsou odkázána pouze na sebe a potravu si musí shánět sama. Dospělosti dosahují v 1,5-2 letech.


Aktivita

Ještěrka je nejaktivnější v ranních a podvečerních hodinách. V zimním období upadá do zimního spánku. Většinou zalézá do nor opuštěných savců (např. hraboši), pod kořeny stromů, různých skulinek. V dubnu se probouzí ze zimního spánku.


Přirození nepřátelé

Má ve svém okolí mnoho nepřátel, mezi ně patří například lišky, volavky, čápi a další predátoři. Při Externí odkazy
logo Wikimedia Commons
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama