kůň lipický

17. října 2008 v 20:19 | jalousek |  Koník

kůň domácí - lipický


Equus caballus
Lipizzan Horse
Třída: Savci
Řád: lichokopytníci
Kde v zoo: Stáje

Výskyt:
vyšlechtěn ve slovinském hřebčíně Lipizza, v současné době se lipicáni chovají převážně ve Slovinsku, Slovensku, Rakousku, Maďarsku, Itálii, Rumunsku, Chorvatsku. Chov se také rozšířil do Ameriky a Austrálie.
Hmotnost: 480 - 550 kg
Výška těla: 151 - 157 cm
Věk: až 30 let
Charakteristika:
Kůň (Equus caballus) je domestikované zvíře, patřící mezi lichokopytníky. Jeho končetiny jsou dlouhé a štíhlé, zakončené jediným (prostředním) prstem, na který nasedá mohutné kopyto. Z druhého a čtvrtého prstu se zachovaly pouze nepatrné zbytky.
Kůň lipický je středně velký teplokrevník. Zástupci tohoto plemene mají většinou bílou barvu srsti. Je to kůň velmi mírumilovný, hodný, vyniká svojí učenlivostí, a proto se hodně používá v cirkusech a jezdeckých školách. Je také vhodný jako kůň jezdecký nebo kočárový. Není tak rychlý, ale je spíše vytrvalý.
Historie chovu lipicánů:
Lipicán patří mezi nejstarší kulturní plemena koní chovaných v Evropě. Jeho původ se odvozuje od starošpanělských a staroitalských koní. Původ je taktéž spojený se založením hřebčína v Lipici v roce 1580, arcivévodou Karlem Štýrským, jehož cílem bylo zásobovat koňmi dvorní stáje ve Vídni a arcivévodské stáje ve Štýrském Hradci. V chovu lipicána bylo založeno šest linií podle šesti hlavních hřebců, kteří se považují za zakladatele slavných kmenů. Byli to:
• Favory - založený kladrubským hřebcem plavákem Favory narozeným v roce 1779 v Kladrubech nad Labem
• Maestoso - založený kladrubským hřebcem španělsko-neapolského původu narozeným v roce 1773 v Kladrubech nad Labem
• Conversano - španělsko-neapolský původ, černý neapolitán narozený v roce 1767
• Neapolitano - španělský původ, španělsko-neapolský hnědák narozený v roce 1790
• Pluto - španělský původ, bělouš z dánského dvorního hřebčína, narozený v roce 1765
• Siglavi - arabský hřebec narozený v roce 1810
Výcvik:
Výcvik je obtížný nejen u lipicánů ale i u jezdců. Tréninkové období pro jezdce trvá čtyři až šest let, než je schopen vystoupit v programech pro veřejnost, a to na již školeném koni. Pro to, aby mohl jezdec samostatněji zajišťovat výcvik koně, potřebuje další dva až čtyři roky přípravy. Pohyb koně při zvládání piruet vzbuzuje dojem, že kůň tančí. Za nejvyšší vrchol klasického umění a za nejobtížnější prvky vysoké školy se považují skoky - airs. Koně se také učí mnoha různým a náročným cvikům - např. levada, kurbeta, kapriola. Při levadě kůň zvedá celý předek těla na silně pokrčených zadních nohách a v této poloze musí kůň chvíli vydržet. Poté následuje kurbeta, kdy kůň skočí z první polohy na zadních končetinách a zachovává přitom polohu těla se zdviženými a ohnutými předními nohami. Jako poslední je kapriola, kdy kůň vyskočí vzhůru z levady a musí vymrštit obě zadní končetiny dozadu.
Lipicáni patří také v Evropě k nejpopulárnějším koním do lehké zápřeže, a to i přesto, že byli původně určeni hlavně k jezdeckému využití.
Kůň lipický v ZOO Zlín:
Chov koní ve zlínské zoologické zahradě má poměrně dlouhou tradici. Již ve třicátých letech minulého století započal tehdejší majitel lešenského zámku Josef Seilern s chovem chladnokrevných belgických koní. V roce 1992 pak nakoupila ZOO Zlín plemenné hřebce a klisny lipicánů z rakouského hřebčína Piber a od tohoto roku zde probíhá jejich chov bez přestávky. V současné době se zdejší stádo lipicánů skládá ze 3 klisen. Do dnešního dne se podařilo místním ošetřovatelům odchovat 20 mláďat. V současnosti jsou lipicáni využíváni hlavně při svatebních obřadech na lešenském zámku jako zápřah do historických kočárů.
Plemenná kniha:
Chovatelé lipických koní v České republice jsou sdruženi ve Svazu chovatelů lipického koně. Dnes bychom našli sídlo svazu na farmě Prak u Českého Šternberka. Plemenná kniha lipického koně byla založena na základě Oprávnění Ministerstva zemědělství ČR v roce 1997 a k dnešnímu dni je zde evidováno 6 plemenných hřebců a 43 klisen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

jaká je naopak nejmenší rasa psa

čivava 41.1% (23)
foxteriér 12.5% (7)
trpacličí srnč 10.7% (6)
doga 12.5% (7)
pudl 10.7% (6)
bígl 12.5% (7)

Komentáře

1 klikli klikli | Web | 17. října 2008 v 20:23 | Reagovat

AHOOOJKY TY MAS TAK HEZUUU BLOG JA NOŔMALNE ZE ZAVIDIM AJ JA CEM TAKY PLLLSSSS AJ JA CEM TAKY PISNI MI NA BLOG A HLASUJ MI PLDSSSSS NA BLOGUUU ZE NA TOM KDE MI MAS HLASNUT TAK PLSSSSSSSSS HLASNI I LOVE YOU VSETKO NAJDES Na blogu paaaaaaaa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama