psiii

3. října 2008 v 19:19 | jajik |  Domácí zvířata
Na povrchu těla má pes kůži, ze které vyrůstá srst. Tvoří ji dva druhy chlupů, delší a tuhé pesíky, kratší, hustší a měkká podsada. U některých plemen psů jsou pesíky značně dlouhé.
Pod kůží jsou svaly, které umožňují psovi pohyb. Pes je dobrý a vytrvalý běžec, umí plavat, dobře skáče.
Svaly se upínají na kostru. Kostru tvoří lebka, páteř složená z obratlů, žebra a kosti končetin (obr. 6).
Pes vidí jen černobíle. Je schopen slyšet zvuky, které člověk neslyší (vysoké tóny). Čich mu umožňuje rozlišit jednotlivé pachy a nalézt stopu.
Obr.6 Kostra psa domácího
Úkol: Připravte si pět lístků papíru. Na každý lístek napište jeden z pěti smyslů psa: sluch, čich, chuť, zrak, hmat. Vyberte ten, na němž je napsán smysl, který je u psa nejlépe vyvinut.
VNITŘNÍ ÚSTROJÍ PSA
Uvnitř těla jsou důležité orgány, které tvoří ústrojí trávicí, krevního oběhu, dýchací, vylučovací, nervové a rozmnožovací.
Ústrojí trávicí
zajišťuje příjem potravy, její zpracování a využití (obr. 7). Začíná ústní dutinou, kde se potrava rozmělňuje a mísí se slinami. Dále potrava pokračuje hltanem a jícnem do žaludku. V žaludku se trávicími šťávami částečně rozkládá na jednodušší látky. V tenkém střevě se trávení potravy dokončuje. Ústí tam velké trávicí žlázy - játra a slinivka břišní. Potrava se v tenkém střevě rozkládá na živiny, které se vstřebávají do krve. Nestrávené zbytky potravy postupují do tlustého střeva, kde se vstřebává voda a zbytky potravy se zahušťují. Tlusté střevo je zakončeno konečníkem, kterým odcházejí nestrávené zbytky potravy v podobě trusu.
Ústrojí krevního oběhu
roznáší prostřednictvím krve živiny a kyslík do celého těla a ovlivňuje tělní teplotu, která je u psa stálá. Oběh krve zajišťuje srdce, které je rozděleno do dvou komor a dvou síní (obr. 8). Levou částí srdce (levá komora a levá síň) prochází krev okysličená. Pravou části srdce (pravá síň a pravá komora) prochází krev odkysličená, zbavená kyslíku. Krev z levé srdeční komory je vedena tepnami, které se větví a přecházejí ve vlásečnice. Vlásečnice z jednotlivých částí těla odkysličenou krev sbírají a vedou ji do žil. Žíly ústí do pravé síně srdeční. Z pravé komory je krev vedena do plic. Tady se krev znovu okysličí, přichází do levé síně, potom do levé komory srdeční a opět do celého těla.
Ústrojí dýchací
přijímá kyslík ze vzduchu a předává ho do krve. Začíná ústní a nosní dutinou (obr. 9). Průdušnicí je vdechovaný vzduch veden do průdušek a průdušinek. Průdušinky v plicích ústí do plicních sklípků, jejichž stěny jsou protkány krevními vlásečnicemi. V plicních sklípcích se uskutečňuje výměna kyslíku s oxidem uhličitým v krvi.
Ústrojí vylučovací
odvádí z těla odpadní látky, které vylučuje močí. Nejdůležitějším orgánem vylučovacího ústrojí jsou ledviny (obr. 10). Jsou umístěny v břišní dutině podél páteře. Ledvinami prochází krev, které ji zbavují přebytečné vody a v ní rozpuštěných odpadních látek. Z nich se v ledvinách tvoří moč. Moč odchází močovody do močového měchýře a močovou trubicí z těla.


ÚstrojÍ nervové
řídí a kontroluje všechny děje v těle psa (obr. 11). Nervové ústrojí tvoří mozek uložený v lebce, mícha, která prochází páteří, a nervy. Ty spojují mozek a míchu.


Ústrojí rozmnožovací
umožňuje rozmnožování psa. Je rozdílné u fen (samic) a psů (samců). Pes (samec) má pohlavní žlázy - varlata - umístěné v šourku mimo břišní dutinu (obr. 12a). Ve varlatech vznikají pohlavní buňky - spermie.
Feny (samice) mají pohlavní žlázy - vaječníky - umístěné v břišní dutině (obr. 12b, str. 15). Z vaječníků jsou pohlavní buňky - vajíčka - vedeny vejcovody do dělohy. Jsou-li vajíčka oplozena spermiemi, zůstanou v děloze a vyvíjí se z nich zárodek nového psa.
Ke vzniku zárodku nového jedince je nutné splynutí spermie s vajíčkem - oplození. Dochází k němu při páření psů. Páření říkají chovatelé psů "krytí".

Způsob života psa
Pes je šelma. Pochází z jiné šelmy, vlka. Vlci žijí ve smečkách. Pes byl jedním z prvních zvířat, které si člověk ochočil. Provází ho od nejstarších dob a přináší mu užitek. Jeho hlavní potravou je maso. Potravu - kořist, kterou loví, štve během. Potravu psů, které chováme doma, doplňujeme i vitaminy a minerálními látkami. Každý, kdo chce chovat psa, by měl vědět, jak, kdy a čím ho krmit.
Úkol: Vyprávějte, čím krmíte svého psa
Ve smečkách si vlci při lovu pomáhají. Vlčí smečka měla a má své uspořádání. Každá smečka má svého vůdce. Podřízení jedinci vyjadřují uznání jeho postavení například olíznutím jeho čenichu. (Proto se psi také snaží olizovat obličej svého pána - uznávají tím jeho nadřazenost.) Své území si psi "značkují" páchnoucí močí. Zanechávají tak znamení pro ostatní psy. Tyto, ale i další projevy, jako vrčení, štěkání, vytí, vrtění ocasem a jeho zdvižení, jsou pudovým chováním psa.
1. Proč se psi několikrát otočí na místě, než ulehnou? Odpověď najděte v knize Karla Čapka: Dášeňka neboli život štěněte.)
2. Která smyslová ústrojí má pes? Které z nich je nejdokonalejší?
3. Jak se nazývají zuby, které umožňují psovi trhat potravu?
4. Jak se nazývají kosti, ze kterých je složena páteř?
5. Proč pes nemůže jít neslyšně po tvrdé hladké podložce?
Kdo z vás má doma psa, připravte si na příští hodinu krátké vyprávění o plemeni psa, které chováte.
Obr.7 Schéma trávicího ústrojí psa domácího
Obr.8 Schéma krevního oběhu psa domácího
Obr.9 Schéma dýchacího ústrojí psa domácího
Obr.10 Schéma vylučovacího ústrojí psa domácího
Obr.11 Schéma nervového ústrojí psa domácího
Schéma rozmnožovacího ústrojí psa domácího
Obr.12a pes (samec)
Obr.12b fena (samice)
Plemena psů
Psy dělíme do několika skupin, podle toho, k čemu se používají. Psi sportovní se uplatňují při lovu. Jsou to například plemena honičů, ohařů, teriérů a jezevčíků.
K honičům patří anglický chrt (obr. 13a) nebo irský basset.
Obr.13a anglický chrt
Mezi ohaře řadíme německého ohaře krátkosrstého, irského setra, českého fouska (obr. 13c).
Obr.13c český fousek
Z teriérů lidé nejčastěji chovají foxteriéry (obr. 13d) velšteriéry, irské teriéry.
Obr.13d foxteriér
Jezevčíci jsou krátkosrstí (obr. 13b), hrubosrstí a dlouhosrstí.
Obr.13b krátkosrstý jezevčík
Psi služební a pracovní se využívají jako psi strážní a policejní.
Z nich se nejčastěji chovají německý ovčák (obr. 14c), kolie dlouhosrstá (obr. 14b), novofundlandský pes a dobrman.
Mezi další pracovní plemena řadíme čuvače (obr. 14d), bernardýna a knírače (obr. 14a).
Pro potěšení (společenští psi) chová člověk především plemena, která svými povahovými vlastnostmi jsou k tomuto účelu vhodná. Jsou to pudl (obr. 15a), pekingský palácový psík, čau-čau, dalmatin (obr. 15b) a další.
Obr.15b dalmatin
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monika Švířová Monika Švířová | E-mail | 3. října 2008 v 20:32 | Reagovat

Tento blog je super najdu tu vse o psech jše moots dobrej a prehlednej...

2 wedding party gowns wedding party gowns | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 7:45 | Reagovat

Ive recently started a web site, the info you offer on this site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.
http://www.elsedress.org/wedding-dresses.html

3 lili 1223456789 lili 1223456789 | 7. března 2014 v 10:31 | Reagovat

bhbjb

4 nikola 45 nikola 45 | 7. března 2014 v 10:32 | Reagovat

je to tu dobry

5 Kára Kanková Kára Kanková | 7. března 2014 v 10:33 | Reagovat

vééééém hooo do hubyyyyy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama