Užovka červená je tu zas!

20. října 2008 v 11:44 | jája |  plazi a obojživelníci

Užovka červená

Jak číst taxobox
Užovka červená


Vědecká klasifikace
Říše:živočichové (Animalia)
Kmen:strunatci (Chordata)
Podkmen:obratlovci (Vertebrata)
Třída:plazi (Reptilia)
Řád:šupinatí (Squamata)
Podřád:hadi (Serpentes)
Čeleď:užovkovití (Colubridae)
Rod:užovka (Elaphe)
Binomické jméno
Elaphe guttata
Linné, 1766
Užovka červená (Elaphe guttata) je nejedovatý had divoce žijící v jižních oblastech Severní Ameriky.

Obsah

Popis

Jedná se o nejrozšířenějšího a pro svou nenáročnost nejoblíbenějšího domácího hada. Jak již název napovídá, její zbarvení je do červena, ale existují i jiné formy zbarvení. Užovka červená se dorůstá 140 - 180 cm. Ve volné přírodě se užovky živý drobnými hlodavci.

Chov

Pro její klidnou povahu a jednoduchost chovu je vhodná pro začátečníky. V zajetí je to nejčastěji chovaný druh hada.

Potrava

V zajetí stačí užovku krmit myšmi (1 kus 1-2x týdně), mladé hady myšími holátky. Pro zpestření jídelníčku tohoto hada je možno použít třeba jednodenní kuře. Zhruba tři dny po krmení užovka potravu tráví a v této době je potřeba jí nechat v klidu.

Terárium

Velikost terária by měla být úměrná počtu chovaných hadů. Pro jednoho jedince postačuje terárium o velikosti 50×40×40 cm. Dno terária by mělo být pokryto pískem kokosovým substrátem nebo rašelinou, popřípaně směsí. Terárium je potřeba vybavit kamenem (aby se měla užovka kam schovat a kde vyhřívat), miskou na vodu (velkou tak, aby se v ní celá mohla stočit) a topení (žárovka, topný kabel, ne však topný kámen !!! ). Teplotu v teráriu udržujeme okolo 28°C. Vzhledem k tomu, že užovky rády lezou a prozkoumávají, je vhodné do terária umístit i nějaké větve. Terárium pravidleně zvlhčujeme např. rozprašovačem.

Svlékání

Užovka červená se svléka zhruba jednou za měsíc a proces svlékání trvá přibližně týden. Během tohoto týdne užovka nepatrně ztratí barvu a jakoby zešedne, oči se jí zakalí. Užovka je zalezlá, protože hůř vidí a zhruba po týdnu opět dostane svou barvu a po třech dnech svleče starou kůži. Před svléknutím je nutno v teráriu udržovat ještě větší vlhkost. Pkud je svlečená kůže vceku, znamená to, že užovka je zdravá a má vhodné podmínky k chovu. Pokud kůže celá není, může to znamenat nemoc, ale i třeba jen malou vlhkost v teráriu.

Aktivita

Užovka červená je noční had. Přes den spí a v noci je aktivní. Proto ze špatně utěsněného terária uteče nejčastěji v noci, když je klid a všichi spí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama